30.01.2019

Jak usunąć fototapetę?

Fototapeta jest świetnym sposobem na szybką zmianę aranżacji wnętrza. Można ozdobić nią ścianę w salonie, sypialni czy pokoju dziecka, a dzięki swojej odporności na wilgoć i czyszczenie coraz większą popularnością cieszy się stosowanie jej w kuchni lub łazience. Przyklejenie takiej dekoracji nie sprawi Ci wiele trudności, a co z jej demontażem? Jak usunąć fototapetę - tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak przygotować pomieszczenie do usunięcia fototapety?

Nim zaczniesz usuwać fototapetę, przygotuj odpowiednio pomieszczenie. Jeśli zamierzasz używać do tego celu wody, zabezpiecz dokładnie gniazdka elektryczne, a także włączniki. Pamiętaj również o podłodze - połóż na niej folię, żeby szybciej zebrać wszelkie resztki ozdoby, co znacząco ułatwi Ci sprzątanie po pracach remontowych. Jeśli fototapeta jest na całej ścianie, to jej usuwanie może doprowadzić do powstania dużej ilości kurzu, dlatego zabezpiecz także meble, na przykład przy pomocy pokrowców.

Jak usunąć fototapetę na mokro?

Świetnym sposobem na usunięcie fototapety jest spryskanie jej wodą z octem i pocieranie gąbką, co warto powtórzyć kilkakrotnie, żeby ściana była dobrze namoczona. Następnym krokiem jest podważenie fototapety szpachelką lub paznokciem i jej zrywanie. Zamiast roztworu wody z octem można użyć nieco silniejszego środka, którym jest specjalny preparat do usuwania fototapet. Jego zastosowanie jest w pełni bezpieczne, a dodatkowo przyspieszy proces pozbywania się ściennej dekoracji.

Usuwanie fototapety na sucho

Jeśli ozdoba ściany nie jest zbyt duża, możesz spróbować usunąć ją bez używania wody - dzięki temu nie będzie konieczne zabezpieczenie gniazdek, przedłużaczy czy włączników. Tapety pozbędziesz się przy użyciu szpachelki - to nią podważysz dekorację na rogach i zeskrobiesz jej fragmenty. Wiesz już, jak usunąć fototapetę, ale pamiętaj, że równie ważne jest przygotowanie ściany na nową dekorację. Zrobisz to przy pomocy szlifierki, która wygładzi powierzchnię, dzięki czemu nałożona na nią tapeta lub farba będzie wyglądała o wiele lepiej.

Zapisz się do naszego newslettera