Promocja -52% na wszystko! Darmowa wysyłka od 300 zł. Pozostało tylko 

02.12.2019

Jak przykleić fototapetę?

Fototapeta na ścianie prezentuje się imponująco. Oryginalne motywy, trójwymiarowe kolory i abstrakcyjne dekoracje, ciekawie aranżując przestrzeń, przykuwają uwagę niebanalną estetyką. Nietuzinkowe rozwiązania, które prezentują się niemal jak prawdziwe dzieła sztuki, wymagają odpowiedniego montażu. Zazwyczaj można znaleźć mnóstwo informacji o tym, jak wybrać fototapetę, na co zwrócić uwagę podczas wyboru, jakimi charakteryzuje się właściwościami, ale proces montażu jest ograniczony do kilku zwrotów zachęcających do zakupu. Czy przyklejenie fototapety jest tak proste? Czy istnieje ryzyko zniszczenia materiału przez niewłaściwy sposób montażu? I wreszcie, czy właściwy montaż warunkuje jakość i solidność wykonanej aranżacji? Odpowiadając na powyższe wątpliwości, przygotowaliśmy krótki przewodnik o tym, w jaki sposób przykleić fototapetę, aby efekt był zgodny z oczekiwaniami.

Ekipa fachowców czy samodzielne przyklejenie fototapety?

To zdecydowanie jedno z częściej pojawiających się pytań w momencie podjęcia decyzji o wykorzystaniu w aranżacji fototapety. Wynajem ekipy specjalistów jest zdecydowanie prostszym i nierzadko szybszym rozwiązaniem, jednakże ma jeden podstawowy mankament – wymaga dodatkowych nakładów finansowych. Ponadto wynajem dobrej ekipy remontowej może nie być łatwym zadaniem, ponieważ solidnych fachowców na rynku brakuje, a termin realizacji zlecenia może być odległy. Zatem bardzo często samodzielne przyklejanie fototapet pozostaje jedyną korzystną alternatywą. Wbrew pozorom proces ten nie jest taki straszny i nie powinien stanowić problemu. Zdecydowana większość fototapet dostępnych na rynku jest produkowana w taki sposób, aby montaż był faktycznie prosty. Finalny sukces w znacznej mierze jest uzależniony od właściwego przygotowania powierzchni, a w mniejszym stopniu od samej tapety i jej naklejenia. Sukcesywne ruchy oraz trzymanie się określonych wytycznych z pewnością pomogą w osiągnięciu satysfakcjonującego rezultatu.

Montowanie fototapet – narzędzia i akcesoria

Proces satysfakcjonującego montażu fototapet nie odbędzie się bez odpowiednio dopasowanych narzędzi i akcesoriów. W przypadku fototapet samoprzylepnych nie ma potrzeby wykorzystania kleju, wówczas przydatna będzie specjalna rakla. Przy pozostałych rozwiązaniach klej jest absolutną koniecznością. Należy wybrać preparat zgodny z zaleceniami producenta. Klej powinien być uzależniony od rodzaju fototapety, ponieważ lateksowa ma inny sposób mocowania aniżeli flizelinowa, a niewłaściwe dopasowanie preparatu mocującego może w konsekwencji doprowadzić do nieestetycznego efektu bądź przedwczesnego zużycia tapety. Nie bez znaczenia pozostają substancje, które umożliwią przygotowanie powierzchni. Polecany jest grunt do ścian, gips szpachlowy, a także mydło malarskie. Warto również zaopatrzyć się w szeroki pędzel, który umożliwi swobodne nanoszenie kleju, poziomicę i ostry nożyk. Niezbędna jest też czysta ścierka oraz specjalny gumowy wałek, który pomoże w bezpiecznym dociskaniu tapety do powierzchni, dzięki czemu zostanie zminimalizowany efekt nieestetycznych pęcherzy i fałdek.

Przyklejanie fototapety krok po kroku

Pierwszą czynnością zmierzającą do przyklejenia fototapety na ścianie jest przygotowanie gruntu. Powierzchnia ściany powinna być gładka, dlatego nieoceniony jest proces gruntowania i szpachlowania. W następnej kolejności należy skupić się na rolkach tapety. Powinny być rozłożone na równej powierzchni, co umożliwia wykluczenie ewentualnych nieprawidłowości związanych z błędnie rozprowadzonym motywem bądź niepasującymi krawędziami. Aby mieć pewność, że fototapeta będzie przyklejona prosto, niezbędnym narzędziem okazuje się poziomica. W dalszych działaniach należy przygotować, zgodnie z instrukcją producenta, klej. Nakładanie kleju i przyklejanie tapety (od sufitu w dół) jest uzależnione od jej rodzaju. W zdecydowanej większości klej nakłada się wyłącznie na ścianę, a następnie przykleja tapetę. W przypadku tapet lateksowych klej nakłada się zarówno na ścianę, jak i okładzinę. W procesie istotna jest szybkość. Klej zasycha po upływie kilku minut, więc wszelkie opóźnienia mogą zniszczyć materiał. Finalnie istotne jest dokładne pokrycie powierzchni fototapety klejem oraz dokładne przymocowanie okładziny do ściany za pomocą gumowego wałka.

Zapisz się I zyskaj 5% rabatu