04.03.2019

Fototapeta winylowa na flizelinie czy papierowa?

Montaż fototapety niesie ze sobą mnóstwo korzyści, takich jak optyczne powiększanie przestrzeni czy rozjaśniane pomieszczeń, a wszystko dzięki ówczesnej technologii, która pozwala na przeniesienie na ścianę niemalże każdego obrazu czy fotografii. Jednakże, kiedy już wybierzemy motyw, który chcemy widzieć na swojej ścianie musimy podjąć kolejną decyzje, jaką jest wybór materiału, na którym dokonywany jest druk. Jednymi z najczęściej spotykanymi fototapetami (ze względu na wykorzystane podłoże drukowe) są winylowa na fizelinie oraz papierowa.

Fototapeta papierowa.

Fototapeta papierowa jest najbardziej ekonomiczna ze wszystkich występujących na rynku. Jest ona cienka oraz mało odporna na ścieranie czy wilgoć, dlatego nie można jej stosować w miejscach narażonych na dotyk oraz oddziaływania mechaniczne. Można zabezpieczyć taką fototapetę poprzez zastosowanie dodatkowej laminacji, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Ze względu na grubość i materiał, z jakiego została wykonana fototapeta, musimy przed przyklejeniem jej odpowiednio wygładzić ścianę, ponieważ będą widoczne niedoskonałości. Podczas klejenia fototapetę należy bardzo dokładnie pozycjonować na ścianie, ponieważ późniejsze jej przesuwanie nie będzie możliwe. Klej aplikujemy zarówno na ścianie jak i fototapecie.

Fototapeta winylowa na flizelinie.

Fototapeta winylowa na flizelinie jest dużo grubsza i bardziej trwała od papierowej. Dzięki zestawieniu winylu oraz podkładu flizelinowego, ten rodzaj fototapety jest bardzo delikatny w dotyku. Użycie tego rodzaju materiału pozwala na nadruk o doskonałej jakości z zachowaniem wszystkich detali obrazu. Fototapetę winylowa na fizelinie można czyścić gąbką albo zwilżoną ścierką, jest ona odporna na wodę i tłuszcz. Za sprawą podkładu flizelinowego zwiększającego grubość materiału można przyklejać ją nawet na nierówne powierzchnie. Podczas montażu fototapety klej aplikujemy tylko na ścianę, co pozwala na późniejsze przesuwanie jej. Fototapeta winylowa na flizelinie idealnie będzie sprawdzać się w miejscach ciągłego użytku, takich jak kuchnia, salon, restauracje czy biura. Zarówno podczas montażu jak i demontażu fototapeta nie stanowi większych problemów, ponieważ gdy będziemy chcieli zmienić wystrój naszej przestrzeni to nie musimy się martwić o uciążliwe odrywanie jej kawałek po kawałku. Fototapeta winylowa na flizelinie jest ekologiczna, gdyż podlega recyklingowi.

Jaką fototapetę wybrać?

Dokonując wyboru pierwsze, co możemy zobaczyć to cena jaką musimy zapłacić. Fototapeta papierowa jest tańszą opcją niż winylowa na flizelinie, jednakże, jeżeli wynajmiemy firmę do aplikacji tapet, to za montaż tej pierwszej zapłacimy drożej, ponieważ będzie trzeba poświęcić więcej czasu i pracy na jej położenie. Kolejnym aspektem jest trwałość. Jeżeli chcemy fototapetę na lata, to lepszą opcją będzie winylowa na flizelinie, a jeśli nam się wzór znudzi to nie będziemy mieli problemu z jej demontażem. Ostatnim ważnym elementem jest ekologia, bo jeżeli nie chcemy zaśmiecać naszej planety, to zdecydujmy się na fototapetę, którą można poddać procesowi recyklingu.   

Zapisz się do naszego newslettera